piątek, 22 lutego 2019, imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora
Strona główna
Gmina Szerzyny
Samorząd Gminy
Zarządzanie kryzysowe
Ogłoszenia
Galeria
Zamówienia publiczne
Unia Europejska
PIS - PPWOW
Kultura i turystyka
Gospodarka
Sport i rekreacja
Przydatne strony
Kontakt
Infrastruktura
19.12.2018.

Szanowni Mieszkańcy,

Pierwsze miesiące sezonu grzewczego już za nami...

Zapewne większość osób ogrzewających swoje budynki mieszkalne paliwem stałym, solidnie zaopatrzyła kotłownie w różnego rodzaju opał: drewno, węgiel, ekogroszek, brykiet lub pellet.

Choć w ciągu ostatnich kilku lat świadomość ekologiczna naszej społeczności znacznie wzrosła i większość z nas nie pali w domowych kotłach starych ubrań, mebli, butelek plastikowych czy też innego rodzaju odpadów, to wciąż nie brakuje osób, które bardziej lub mniej świadomie skazują siebie, swoich sąsiadów i resztę społeczeństwa na wdychanie trujących substancji.

Problemem jest nie tylko spalanie odpadów, ale również stosowanie złej jakości opału.

Przypominamy, że:

  • od 1 lipca 2017 roku w całej Małopolsce obowiązuje zakaz stosowania mułów i flotów węglowych. Te frakcje to właściwie odpady węglowe – drobny pył węglowy o ziarnach do 3 mm, który zawiera duże ilości wilgoci, popiołu i innych zanieczyszczeń decydujących o dużej emisji przy jego spalaniu,

  • wprowadzony został także zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%. Oznacza to, że drewno przed spaleniem powinno być sezonowane – jego suszenie powinno trwać co najmniej dwa sezony. Suche drewno charakteryzuje się znacznie wyższą kalorycznością i niższą emisją zanieczyszczeń niż drzewo surowe.

Przypominamy również, że niedopuszczalne jest wykorzystanie jako paliwa drewna zanieczyszczonego impregnatami i powłokami ochronnymi (np. starych mebli) oraz trocin, wiórów i ścinków pochodzących z obróbki płyt wiórowych czy forniru.

Często zdarza się, że wspomniany wyżej rodzaj odpadu nasączony jest substancjami konserwującymi, lakierami i klejami, co w przypadku wykorzystania go w celach opałowych, powoduje emisje szkodliwych substancji do powietrza.

Pamiętajmy, że mamy wpływ na powietrze, którym oddychamy!

Dbajmy o zdrowie swoje, swoich najbliższych oraz pozostałych Mieszkańców naszej Gminy.

 
07.02.2018.
Harmonogram wywozu śmieci na rok 2018 znajduje się tutaj
 
20.12.2017.

W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, od 1 stycznia 2018 roku na terenie Gminy Szerzyny będzie obowiązywać nowy sposób zbierania odpadów komunalnych. Od tego czasu odpady komunalne będą zbierane w podziale na cztery główne frakcje + odpady zmieszane:

  • PAPIER (kolor niebieski),

  • METALE I TWORZYWA SZTUCZNE (kolor żółty),

  • SZKŁO (kolor zielony),

  • BIO (kolor brązowy).

 
15.03.2017.
Informacja w sprawie czyszczenia studni znajduje się tutaj
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 28
Szukaj w portalu

Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Szerzyny
Wrota Małopolski Usuwanie Azbestu Gaja
Narodowe Siły Rezerwowe
Dokształcanie nauczycieli
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska Małopolska w Zdrowej Atmosferze
Copyright © 2007 - 2013 Gmina Szerzyny