Urząd Gminy Szerzyny 38-246 Szerzyny 521 (14) 651-73-00, (14) 651-72-99 szerzyny@zgwrp.org.pl
Menu desktop

Święto Płodów Ziemi w Gminie Szerzyny, 18.09.2019 r.

2 września 2019

Jako Gospodarz Gminy Szerzyny kładę na spracowane ręce Rolnika szczere podziękowania i ogromny honor! Dziękuję za to, że kultywują oni piękną tradycję Naszych Ojców. Mimo, że gospodarstwa wyposażone są w nowoczesny sprzęt i widoczny gołym okiem postęp techniczny zarówno w uprawie ziemi, jak i podczas zbioru jej owoców – nadal organizowane są tradycyjne wiejskie Dożynki, aby przypomnieć czy to smaki dzieciństwa czy starodawne dożynkowe obrzędy. Za kultywowanie tej pięknej wiejskiej tradycji z serca dziękuję i zarazem jestem dumny z faktu, że to waśnie Rolnicy są solą naszej wspólnej ziemi! – podkreśla Wójt Grzegorz Gotfryd.

Święto Płodów Ziemi w Gminie Szerzyny to uroczystość, która dzięki zaangażowaniu władz samorządu lokalnego i wojewódzkiego, była w tym roku priorytetowym wydarzeniem kulturalnym! Po pierwsze, to właśnie w tym dniu mieszkańcy i Rolnicy zgromadzili się się by jak tradycja z dawien dawna każe, podziękować Bogu za pomyślne zbiory i plon. Po drugie, był to czas by wspólnie świętować dzieląc się chlebem i podziwiać owoc pracy rąk ludzkich.

Nieodłącznym elementem wydarzenia był fakt, że właśnie w tym dniu Rolnicy zgromadzili się jako wspólnota na łamaniu chleba. Ofiarowany chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia. Tej tradycji nie mogło zabraknąć również w Swoszowej!

Obok chleba, wieniec stał się naocznym symbolem przedsięwzięcia! Piękny zwyczaj wyplatania wieńców zachował się do dzisiaj w gminie Szerzyny nie tracąc nic na swej aktualności! Wieniec jest dla mieszkańców gminy Szerzyny wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, stąd też dbałość o to by prezentował się okazale. W tym roku podziwiano 11 wieńców. Serdecznie dziękuję Rolnikom i Mieszkańcom Gminy Szerzyny za wyjątkowy czas wspólnego Święta Płodów Ziemi w Swoszowej. Bardzo się cieszę, że byliśmy w tym szczególnym czasie dożynkowego dziękczynienia razem. Dziękuję za obecność Panu Wojciechowi Skruchowi – Przewodniczącemu Komisji Budżetu, Finansów i Mienia Sejmiku Województwa Małopolskiego za obecność i wiele ciepłych słów skierowanych do Rolników. Dziękuję Panu Krzysztofowi Płaczkowi – Radnemu Powiatu Tarnowskiego za ufundowanie nagród w konkursach. Dziękuję wszystkim, dzięki którym możliwym było przygotowanie całej uroczystości. W szczególności dziękuję Pani Anicie Serafin za profesjonalne poprowadzenie części oficjalnej. Przygotowany przez pracowników UG projekt dla Stowarzyszenia „Pod Gilową Górą”, umożliwił sfinansowanie wydarzenia w ramach konkursu Mecenat Małopolski. Dziękuję Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach oraz pracownikom za wkład pracy organizacyjnej, OSP w Swoszowej, Sołtysowi Sołectwa Swoszowa. Dziękuję Pani Radnej Elżbiecie Pancerz za czuwanie nad przygotowanie obrzędu dożynkowego. – dodaje Wójt Gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd. Na zakończenie nie zabrakło występu gwiazdy wieczoru, zespołu CIUPAGA z Łącka.

Tym wszystkim dedykujemy słowa św. Brata Alberta, który pozostawił po sobie piękne przesłanie: „Powinno się być dobrym jak chleb, który dla każdego leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny”.

Dzięki życzliwości Pana Witolda Kozłowskiego Marszałka Województwa Małopolskiego, projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

 

logo

Gmina Szerzyny

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Szerzyny

Kontakt

Adres: Szerzyny 521, Szerzyny
Telefon: (14) 651-73-00
Telefon: (14) 651-72-99
E-mail: szerzyny@zgwrp.org.pl
NIP: 9930337193
REGON: 851661211

Godziny pracy

Poniedziałek: 7:30 - 17:00
Wtorek: 7:30 - 15:30
Środa: 7:30 - 15:30
Czwartek: 7:30 - 15:30
Piątek: 7:30 - 14:00