Dożynki Gminne Swoszowa 2015

9 września 2015

Dożynki Gminy Szerzyny

Aby naszym rolnikom i mieszkańcom gminy nie zabrakło niczego na stole 23 sierpnia 2015 r. w Swoszowej odbyło się gminne dziękczynienie za zebrane plony.

Dożynki to wspólne święto mieszkańców naszej społeczności, ale to przede wszystkim święto rolnika, którego całoroczny trud i praca kończy się właśnie pod koniec sierpnia, w momencie kiedy pustoszeją pola.

Gminne uroczystości dożynkowe rozpoczęła Eucharystia w Kościele Parafialnym w Swoszowej. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz – Minister Pracy i Polityki Społecznej, Józef Rojek – Poseł na Sejm RP, Urszula Augustyn – Podsekretarz Stanu w MEN, Michał Wojtkiewicz – Poseł na Sejm RP, ks. infułat Kostrzewa, ks. Ryszard Szczygieł – Kapelan PSP, księża z terenu gminy Szerzyny, Wojciech Skruch – Radny Sejmiku Woj. Małopolskiego, szanowni goście z województwa i powiatu, Grzegorz Gotfryd – Wójt Gminy Szerzyny, Stanisława Ryba – Przewodnicząca Rady Gminy Szerzyny wraz z radnymi, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, sołtysi, członkowie Rady Sołeckiej i OSP Swoszowa, członkowie gminnego koła PSL, kapela z Szerzyn, kapela z Ołpin oraz szereg znamienitych osobistości.

Poświęcone podczas Mszy Świętej wieńce i bochny gospodarze wszystkich sołectw zanieśli w uroczystym korowodzie na miejsce uroczystości, gdzie odbyło się przekazanie chleba włodarzowi gminy Grzegorzowi Gotfrydowi przez gminnych starostów dożynek Barbarę Liszkę

i Zbigniewa Dudka. Wszystkie delegacje wieńcowe przekazały także swoje pieczywo wybranym gościom, a Ci podzielili je sprawiedliwie wśród mieszkańców gminy oraz wszystkich przybyłych. Grupa „Swoszowianie” z Klubu Kultury przygotowała obrzęd dożynkowy.

Miłą niespodzianką było wręczenie przez Władysława Kosiniaka-Kamysza – Ministra Pracy i Polityki Społecznej listów gratulacyjnych oraz medali PRO PUBLICO rolnikom oraz samorządowcom gminy Szerzyny. Za działalność na rzecz rodziny i rolnictwa wyróżnieni zostali: Wiesław Reczek, Lucyna i Leszek Hycnar, Daniel Walczyk, Krzysztof Stężowski, Zbigniew Dudek. Za działalność na rzecz polityki społecznej wyróżnienia otrzymali: Grzegorz Gotfryd – Wójt Gminy Szerzyny, Józefa Okarma – Z-ca Kierownika GOPS w Szerzynach.

O tym jak bardzo nasza gmina powiązana jest z tradycjami i rolnictwem, świadczyła chociażby ilość przygotowanych wieńcy dożynkowych, było ich aż 11! Wśród tych dzieł sztuki w oczy rzucały się wieńce plecione na dawny styl o kształcie korony, kopca oraz te współczesne: miniatura kościoła, św. Piotr w łodzi, zaprzęg konny z wozem pełnym pokosów zboża, dzwonnica. Wieńce oceniane były przez etnografów z MCK. W kat. wienieców tradycyjnych: 1 m. przyznano grupie OSP Ołpiny, 2 m. delegacji z Żurowej, 3 m. mieszkańcom Szerzyn Nagórza. W kat. wieniec współczesny: 1 m. zdobyła Swoszowa Zapole, 2 m. otrzymała MDP Ołpiny, 3 m. wręczono mieszkańcom Szerzyn Maślaków. Wyróżnienie otrzymała grupa dzieci z Szerzyn Maślaków. Pozostałe delegacje otrzymały dyplomy i nagrody za udział.

Uroczystości w Swoszowej uświetniły występy orkiestry Dętej OSP Szerzyny oraz grup działających przy placówkach GCKiCz. Następnie licznie zebrana publiczność mogła poznać folklor górali białych i biesiadować przy dźwiękach kapeli „Góralsi”. Wieczorną zabawę poprowadził zespół Keyss.

Organizatorom Gminnych Dożynek w Swoszowej należą się wielkie słowa uznania, zwłaszcza za niepowtarzalny pokaz sztucznych ogni oraz stworzenie żniwnego nastroju. Dekoracje z beli siana i płodów rolnych spowodowały, iż święta dożynek nie dało się pomylić z żadnym innym. Podziękowania należą się także sponsorom PZU (przedstawiciel: Danuta Jarkowska) za przygotowanie stoiska reklamowego z atrakcyjnymi gadżetami i banerami oraz cukierni „Szarlotka” w Szerzynach za ufundowanie ciasteczek dla delegacji wieńcowych.

RG.

 

{gallery}ROK_2015/galeria7{/gallery}

Polecane strony
http://www.dziennikustaw.gov.pl/
http://www.monitorpolski.gov.pl/
https://www.malopolska.pl/
http://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/#/actbymonths
www.mikroporady.pl
https://www.wfos.krakow.pl/
logo

Gmina Szerzyny

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Szerzyny

Kontakt

Adres: Szerzyny 521, Szerzyny
Telefon: 146517300
Telefon: (14) 651-72-99
E-mail: szerzyny@szerzyny.pl
NIP: 9930337193
REGON: 851661211

Godziny pracy

Poniedziałek: 7:30 - 17:00
Wtorek: 7:30 - 15:30
Środa: 7:30 - 15:30
Czwartek: 7:30 - 15:30
Piątek: 7:30 - 14:00