Narodowe Święto Niepodległości w Gminie Szerzyny

12 listopada 2019

Od wojny, nędzy i od głodu
Sponiewieranej krwi narodu,
Od łez wylanych obłąkanie
Uchroń nas, Panie

Od bomb, granatów i pożogi,
I gorszej jeszcze w sercu trwogi,
Od trwogi strasznej jak konanie
Uchroń nas, Panie

Od rezygnacji w dobie klęski,
Lecz i od pychy w dzień zwycięski,
Od krzywd – lecz i od zemsty za nie
Uchroń nas, Panie

Uchroń od zła i nienawiści.
Niechaj się odwet nasz nie ziści.
Na przebaczenie im przeczyste
Wlej w nas moc, Chryste.

 

Listopad, to miesiąc szczególny dla nas Polaków. To miesiąc zadumy, nostalgii i patriotycznych uniesień. W tym miesiącu obchodzimy  bowiem, jedno z najważniejszych świąt patriotycznych –  Narodowe Święto Niepodległości. Święto to wyzwala w nas bardzo patriotyczne nastroje. To okres, w którym z radością obchodzimy kolejne rocznice odzyskania wolności i niepodległości po 123 latach niewoli. Myślimy wówczas o Polsce, rodakach i nas samych. Jacy jesteśmy, co robimy i dokąd zmierzamy?

10 listopada Gmina Szerzyny jak co roku, zorganizowała uroczystość, która w sposób szczególny upamiętnia odzyskanie przez Polskę Niepodległości. W tym roku wydarzenie to zgromadziło wszystkich pod pomnikiem upamiętniającym walkę w dniu 17 sierpnia 1944 roku w Swoszowej. Na tablicy niniejszego obelisku znajduje się napis o treści: „W tym miejscu w dniu 17 VIII 1944 r. żołnierze
I Batalionu 5 Pułku Strzelców Podhalańskich AK odnieśli zwycięstwo nad odziałem tarnowskiego gestapo”
.
To właśnie w Swoszowej na Gilowej Górze w dniu 17 sierpnia 1944 roku miała miejsce bardzo ważna walka. Żołnierze AK z terenu Gminy Szerzyny walczyli z niemieckim oddziałem gestapo na Gilowej Górze i odnieśli zwycięstwo. Dla upamiętnienia właśnie tegoż wydarzenia w 1974 roku żołnierze żyjący wznieśli w w tym szczególnym miejscu pomnik. Po dziś dzień przypomina on nam wszystkim o tej zwycięskiej walce i historii naszej okolicy. To Miejsce Pamięci Narodowej jest znakiem odwagi, solidarności oraz tych wartości które powinny przyświecać każdemu z nas: BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Część oficjalną uroczystości rozpoczęto wciągnięciem flagi państwowej na maszt oraz odśpiewaniem Hymnu Państwowego.  Gmina Szerzyny przyłączyła się również do akcji „Niepodległa do hymnu”, która objęta została Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Następnie, przywitano wszystkich zebranych gości i tradycyjne okolicznościowe przesłanie do wszystkich zebranych skierował Grzegorz Gotfryd Wójt Gminy Szerzyny. Nie zabrakło wymownego elementu całości przedsięwzięcia czyli odczytania Apelu Poległych stanowiącego uczczenie pamięci żołnierzy poległych za niepodległą Ojczyznę. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców, wiązanek oraz zniczy pamięci. Przez ten akt władze Gminy Szerzyny, zaproszeni goście oraz dzieci i młodzież oddali cześć poległym żołnierzom oraz wszystkim, którzy polegli za niepodległą Ojczyznę – zarówno znanym z jak i tym, którzy spoczywają w bezimiennych mogiłach.
Zwieńczeniem uroczystości był koncert Orkiestry Dętej OSP Szerzyny, którzy zaprezentowali swój dorobek artystyczny w postaci wiązanki pieśni żołnierskiej. Warto podkreślić, że muzycy zaprezentowali swój repertuar na nowo zakupionych instrumentach dętych, które sfinansowane zostały przez Województwo Małopolskie w ramach realizacji projektu „Małopolskie Orkiestry Dęte 2019”.

Organizatorzy pragną złożyć szczególne podziękowania na ręce Jednostki Strzeleckiej 2091 im. gen. Józefa Hallera w Trzcinicy oraz Pana Marka Bary za nieocenioną pomoc, okazaną serdeczność oraz oprawę części oficjalnej przedsięwzięcia.

PROJEKT ZREALIZOWANO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO.

 

 

 

 

Polecane strony
http://www.dziennikustaw.gov.pl/
http://www.monitorpolski.gov.pl/
https://www.malopolska.pl/
http://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/#/actbymonths
www.mikroporady.pl
https://www.wfos.krakow.pl/
logo

Gmina Szerzyny

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Szerzyny

Kontakt

Adres: Szerzyny 521, Szerzyny
Telefon: 146517300
Telefon: (14) 651-72-99
E-mail: szerzyny@szerzyny.pl
NIP: 9930337193
REGON: 851661211

Godziny pracy

Poniedziałek: 7:30 - 17:00
Wtorek: 7:30 - 15:30
Środa: 7:30 - 15:30
Czwartek: 7:30 - 15:30
Piątek: 7:30 - 14:00