Oświadczenie o tanim prądzie listopad 2022
Informujemy, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) powinny do 30 listopada 2022 r. złożyć oświadczenie dostawcy prądu.
Jego dotrzymanie, to warunek, aby od 1 grudnia 2022 r. – jako mikroprzedsiębiorcy – mogli korzystać z maksymalnej ceny prądu wynoszącej 785 zł/MWh.
Możliwość płacenia za prąd nie 2 zł za 1 kWh, a maksymalnie do 79 groszy, ma każdy przedsiębiorca będący mikroprzedsiębiorcą.
Mikroprzedsiębiorca, to także osoba zarejestrowana w CEIDG, a nie tylko mała spółka z o.o. z KRS.
Wystarczy, że nie zatrudnia więcej niż 10 osób, a jej obroty albo aktywa nie przekraczają 2 mln euro za dwa lata wstecz.
Kim jest mikroprzedsiębiorca?
Dla ustawy o maksymalnej cenie prądu definicję mikroprzedsiębiorcy określa art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców w zakresie, w jakim zużywa energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności.
Oświadczenie odbiorcy uprawnionego.
Pamiętajmy, że złożenie oświadczenia, to nie jest obowiązek. To tylko możliwość. Więc nikt nam o niej nie będzie przypominał. Oświadczenie nie jest też wnioskiem. Nie jest to rodzaj podania, które np. Tauron, Enea lub PGE rozpatrują. O nic się nie staramy w przedsiębiorstwach energetycznych.
Jest to dla nich informacja o:
- spełnianiu warunków ustawowych dla tańszego prądu,
- licznikach prądu, na których np. Tauron, Enea lub PGE mają zastosować jego gwarantowane ceny.
Bez tej informacji energetycy nie będą wiedzieli u kogo i jakie zastosować stawki za prąd.
Wzór oświadczenia o tanim prądzie znajduje się w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 listopada 2022 r. w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego – Dziennik Ustaw 2022 r. Poz. 2299
Informacje, które należy podać w oświadczeniu o maksymalnej cenie prądu w 2023 r.
W oświadczeniu zawiera się informację dla każdego punktu poboru energii (PPE):
- Adresy i numery punktów poboru energii (PPE).
- Wskazanie kategorii odbiorcy uprawnionego.
- Wielkość zużycia energii elektrycznej (dane służące określeniu szacunkowej części energii elektrycznej, która będzie zużywana na potrzeby wskazane w ustawie).
- Część energii elektrycznej objęta ceną maksymalną (%, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku).
- Część energii elektrycznej nie objęta ceną maksymalną (%, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku).
WAŻNE! Wartości procentowe objęte i nieobjęte ceną maksymalną dla jednego PPE muszą się sumować do 100%.Wiersze i kolumny określające szacowany procentowy (%) udział części energii elektrycznej objętej ceną maksymalną muszą zostać wypełnione.
Wymóg podania tych danych dla każdego PPE niekiedy jest uciążliwy.
W niektórych instytucjach jest kilkadziesiąt odrębnych liczników jako PPE. I każdy trzeba wykazać wraz z numerem i datą zawarcia umowy.
Dlatego konstrukcja formularza przewiduje sytuacje, gdy wnioskodawca wpisuje więcej niż 25 PPE.
UWAGA!
Oświadczenie podlega ewentualnej odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia wynikającej z art. 233 § 6 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny.
Oświadczenie można złożyć również przez Internet ale trzeba dysponować odpowiednim podpisem. Oświadczenie w postaci elektronicznej opatruje się:
- kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
- podpisem zaufanym albo
- podpisem osobistym
i składa za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2020 r. poz. 344).