Promocja książek Czermna 2015
PROMOCJE NOWO WYDANYCH KSIĄŻEK
W DOMU KULTURY W CZERMNEJ
W maju tego roku GCKiCz – Dom Kultury w Czermnej zorganizował promocję nowo wydanej książki” pt. Zawierucha Wielkiej Wojny na terenie Gminy Szerzyny”
z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, na którą zaproszeni byli mieszkańcy Szerzyn i Czermnej, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jej powstania, współpracują z GCKiCz lub są zainteresowani tematem. Pomysł na wydanie takiej książki był dobry i trud włożony w jej powstanie zaowocował pochlebnymi opiniami oraz zadowoleniem wielu osób. Wydanie książki zeszło się w czasie z obchodami na terenie gminy Szerzyny 100-lecia Bitwy Gorlickiej. Była to niemal ostatnia okazja na wykorzystanie wspomnień lub bezpośrednich relacji ustnych od mieszkańców, którzy jeszcze żyją wśród nas i pamiętają opowiadania swoich najbliższych o wydarzeniach minionej epoki.
Na powstanie książki było niewiele czasu. Dotacje unijne charakteryzują się tym, że trzeba się zmieścić w ustalonych kosztach i terminie, więc zarówno z jednego jak i drugiego należało się skrupulatnie rozliczyć. Autorzy Arkadiusz Bąk i Monika Pikusa, którzy podjęli się napisania książki, mieli przed sobą niełatwe zadanie. Szukanie w archiwach informacji wymaga sporo wiedzy i zaangażowania. Również zgromadzenie materiałów fotograficznych wymaga sporo czasu. Ze względu właśnie na czas, nie udało się bardziej rozbudować planowanego rozdziału, w którym miały się znaleźć informacje pozyskane od ludzi obrazujące ówczesne życie społeczne. Jednak cieszymy się z wydania pierwszej, ale zapewne nie ostatniej książki dotyczącej historii naszej gminy.
Przybyli goście otrzymali darmowe egzemplarze książki, przygotowane były dodatkowo dwie atrakcje; prelekcja z pokazem multimedialnym pt. „Cmentarze galicyjskie w gawędzie przewodnickiej Romana Frodymy”, opowiadana przez samego przewodnika, a także wystawa „Pamiątki z czasów I i II wojny światowej”. Goście przy filiżance kawy bądź herbaty wysłuchali wspaniałej gawędy połączonej z historią I wojny światowej, oglądali zgromadzone eksponaty, które udało się pozyskać dzięki życzliwości mieszkańców naszej gminy. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy udostępnili eksponaty ze swojej prywatnej kolekcji, szczególnie: Zofii Okarma, Annie Opieli, Halinie Dudek, Danucie Data, Małgorzacie Lignarskiej, Adolfowi Małkowi, Kazimierzowi Dylągowi oraz Mieczysławowi Solarzowi. Obecny na spotkaniu Grzegorz Gotfryd – wójt gminy Szerzyny, jak i uczestnicy spotkania wyrazili wielkie zadowolenie zarówno z samego spotkania, jak również z faktu wydania interesującej publikacji o I wojnie światowej na tym terenie.
Sylwia Zając
{gallery}ROK_2015/galeria5{/gallery}