Promocja książek Czermna 2015

27 maja 2015

PROMOCJE NOWO WYDANYCH KSIĄŻEK

W DOMU KULTURY W CZERMNEJ

 

W maju tego roku GCKiCz – Dom Kultury w Czermnej zorganizował promocję nowo wydanej książki” pt. Zawierucha Wielkiej Wojny na terenie Gminy Szerzyny”

z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, na którą zaproszeni byli mieszkańcy Szerzyn i Czermnej, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do jej powstania, współpracują z GCKiCz lub są zainteresowani tematem. Pomysł na wydanie takiej książki był dobry i trud włożony w jej powstanie zaowocował pochlebnymi opiniami oraz zadowoleniem wielu osób. Wydanie książki zeszło się w czasie z obchodami na terenie gminy Szerzyny 100-lecia Bitwy Gorlickiej. Była to niemal ostatnia okazja na wykorzystanie wspomnień lub bezpośrednich relacji ustnych od mieszkańców, którzy jeszcze żyją wśród nas i pamiętają opowiadania swoich najbliższych o wydarzeniach minionej epoki.

Na powstanie książki było niewiele czasu. Dotacje unijne charakteryzują się tym, że trzeba się zmieścić w ustalonych kosztach i terminie, więc zarówno z jednego jak i drugiego należało się skrupulatnie rozliczyć. Autorzy Arkadiusz Bąk i Monika Pikusa, którzy podjęli się napisania książki, mieli przed sobą niełatwe zadanie. Szukanie w archiwach informacji wymaga sporo wiedzy i zaangażowania. Również zgromadzenie materiałów fotograficznych wymaga sporo czasu. Ze względu właśnie na czas, nie udało się bardziej rozbudować planowanego rozdziału, w którym miały się znaleźć informacje pozyskane od ludzi obrazujące ówczesne życie społeczne. Jednak cieszymy się z wydania pierwszej, ale zapewne nie ostatniej książki dotyczącej historii naszej gminy.

Przybyli goście otrzymali darmowe egzemplarze książki, przygotowane były dodatkowo dwie atrakcje; prelekcja z pokazem multimedialnym pt. „Cmentarze galicyjskie w gawędzie przewodnickiej Romana Frodymy”, opowiadana przez samego przewodnika, a także wystawa „Pamiątki z czasów I i II wojny światowej”. Goście przy filiżance kawy bądź herbaty wysłuchali wspaniałej gawędy połączonej z historią I wojny światowej, oglądali zgromadzone eksponaty, które udało się pozyskać dzięki życzliwości mieszkańców naszej gminy. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy udostępnili eksponaty ze swojej prywatnej kolekcji, szczególnie: Zofii Okarma, Annie Opieli, Halinie Dudek, Danucie Data, Małgorzacie Lignarskiej, Adolfowi Małkowi, Kazimierzowi Dylągowi oraz Mieczysławowi Solarzowi. Obecny na spotkaniu Grzegorz Gotfryd – wójt gminy Szerzyny, jak i uczestnicy spotkania wyrazili wielkie zadowolenie zarówno z samego spotkania, jak również z faktu wydania interesującej publikacji o I wojnie światowej na tym terenie.

Sylwia Zając

 

{gallery}ROK_2015/galeria5{/gallery}

Polecane strony
http://www.dziennikustaw.gov.pl/
http://www.monitorpolski.gov.pl/
https://www.malopolska.pl/
http://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/#/actbymonths
www.mikroporady.pl
https://www.wfos.krakow.pl/
logo

Gmina Szerzyny

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Szerzyny

Kontakt

Adres: Szerzyny 521, Szerzyny
Telefon: 146517300
Telefon: (14) 651-72-99
E-mail: szerzyny@szerzyny.pl
NIP: 9930337193
REGON: 851661211

Godziny pracy

Poniedziałek: 7:30 - 17:00
Wtorek: 7:30 - 15:30
Środa: 7:30 - 15:30
Czwartek: 7:30 - 15:30
Piątek: 7:30 - 14:00