Święto Płodów Ziemi w Gminie Szerzyny, 18.09.2019 r.

2 września 2019

Jako Gospodarz Gminy Szerzyny kładę na spracowane ręce Rolnika szczere podziękowania i ogromny honor! Dziękuję za to, że kultywują oni piękną tradycję Naszych Ojców. Mimo, że gospodarstwa wyposażone są w nowoczesny sprzęt i widoczny gołym okiem postęp techniczny zarówno w uprawie ziemi, jak i podczas zbioru jej owoców – nadal organizowane są tradycyjne wiejskie Dożynki, aby przypomnieć czy to smaki dzieciństwa czy starodawne dożynkowe obrzędy. Za kultywowanie tej pięknej wiejskiej tradycji z serca dziękuję i zarazem jestem dumny z faktu, że to waśnie Rolnicy są solą naszej wspólnej ziemi! – podkreśla Wójt Grzegorz Gotfryd.

Święto Płodów Ziemi w Gminie Szerzyny to uroczystość, która dzięki zaangażowaniu władz samorządu lokalnego i wojewódzkiego, była w tym roku priorytetowym wydarzeniem kulturalnym! Po pierwsze, to właśnie w tym dniu mieszkańcy i Rolnicy zgromadzili się się by jak tradycja z dawien dawna każe, podziękować Bogu za pomyślne zbiory i plon. Po drugie, był to czas by wspólnie świętować dzieląc się chlebem i podziwiać owoc pracy rąk ludzkich.

Nieodłącznym elementem wydarzenia był fakt, że właśnie w tym dniu Rolnicy zgromadzili się jako wspólnota na łamaniu chleba. Ofiarowany chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia. Tej tradycji nie mogło zabraknąć również w Swoszowej!

Obok chleba, wieniec stał się naocznym symbolem przedsięwzięcia! Piękny zwyczaj wyplatania wieńców zachował się do dzisiaj w gminie Szerzyny nie tracąc nic na swej aktualności! Wieniec jest dla mieszkańców gminy Szerzyny wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, stąd też dbałość o to by prezentował się okazale. W tym roku podziwiano 11 wieńców. Serdecznie dziękuję Rolnikom i Mieszkańcom Gminy Szerzyny za wyjątkowy czas wspólnego Święta Płodów Ziemi w Swoszowej. Bardzo się cieszę, że byliśmy w tym szczególnym czasie dożynkowego dziękczynienia razem. Dziękuję za obecność Panu Wojciechowi Skruchowi – Przewodniczącemu Komisji Budżetu, Finansów i Mienia Sejmiku Województwa Małopolskiego za obecność i wiele ciepłych słów skierowanych do Rolników. Dziękuję Panu Krzysztofowi Płaczkowi – Radnemu Powiatu Tarnowskiego za ufundowanie nagród w konkursach. Dziękuję wszystkim, dzięki którym możliwym było przygotowanie całej uroczystości. W szczególności dziękuję Pani Anicie Serafin za profesjonalne poprowadzenie części oficjalnej. Przygotowany przez pracowników UG projekt dla Stowarzyszenia „Pod Gilową Górą”, umożliwił sfinansowanie wydarzenia w ramach konkursu Mecenat Małopolski. Dziękuję Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach oraz pracownikom za wkład pracy organizacyjnej, OSP w Swoszowej, Sołtysowi Sołectwa Swoszowa. Dziękuję Pani Radnej Elżbiecie Pancerz za czuwanie nad przygotowanie obrzędu dożynkowego. – dodaje Wójt Gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd. Na zakończenie nie zabrakło występu gwiazdy wieczoru, zespołu CIUPAGA z Łącka.

Tym wszystkim dedykujemy słowa św. Brata Alberta, który pozostawił po sobie piękne przesłanie: „Powinno się być dobrym jak chleb, który dla każdego leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny”.

Dzięki życzliwości Pana Witolda Kozłowskiego Marszałka Województwa Małopolskiego, projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

 

Polecane strony
http://www.dziennikustaw.gov.pl/
http://www.monitorpolski.gov.pl/
https://www.malopolska.pl/
http://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/#/actbymonths
www.mikroporady.pl
https://www.wfos.krakow.pl/
logo

Gmina Szerzyny

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Szerzyny

Kontakt

Adres: Szerzyny 521, Szerzyny
Telefon: 146517300
Telefon: (14) 651-72-99
E-mail: szerzyny@szerzyny.pl
NIP: 9930337193
REGON: 851661211

Godziny pracy

Poniedziałek: 7:30 - 17:00
Wtorek: 7:30 - 15:30
Środa: 7:30 - 15:30
Czwartek: 7:30 - 15:30
Piątek: 7:30 - 14:00