Dożynki Powiatowe sierpień 2016

29 sierpnia 2016

SZERZYNY – CENTRUM I STOLICĄ POWIATU TARNOWSKIEGO

 

Tradycją jest, że pod koniec sierpnia lub na początku września obchodzi się uroczyście święto plonów. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. Obrzędy związane z ich zbiorem należą do najstarszych. Kiedyś, w dniu zakończenia żniw przynoszono z pola ostatnią garść zboża, którą przechowywano aż do siewów wiosennych.
Z czasem początkowe zwyczaje przeistoczyły się w większe widowiska obrzędowe. Zamiast garści zboża przynoszono odpowiednio składane i wite wieńce strojne w kwiaty i wstążki. Uczestniczyła w tym już większa grupa ludzi śpiewając pieśni dożynkowe, wyrażając swoją radość. Tak właśnie powstał na ziemi polskiej zwyczaj dożynek.

Rodzinnie i muzycznie, pod takim hasłem zapisała się tegoroczna impreza w Szerzynach, która odbyła się 28 sierpnia. Uroczystości szerzyńskie rozpoczęły się Mszą św. w Kościele Parafialnym
w Szerzynach pod przewodnictwem ks. bpa Leszka Leszkiewicza.

Dożynki Powiatu Tarnowskiego to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, odbywających się w naszym regionie. W tym roku to już XVIII pożniwne obchody, które łączą elementy kultury ludowej ze współczesnością. Rolnicy z radością dziękują za obfite zbiory i dar chleba. Starostowie osiemnastej edycji dożynek powiatowych, Ewa Ryba z Ołpin i Leszek Hycnar
z Szerzyn przekazali chleb na ręce Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza i Wójta Gminy Szerzyny Grzegorza Gotfryda. Do Szerzyn przywieziono również chleb z Węgier, a w samym Szolnoku odbyło się Święto Pieczenia Chleba Regionu Karpat, w którym tradycyjnie uczestniczyła tarnowska delegacja. Warto zaznaczyć, że Szerzyny po raz pierwszy w historii były współgospodarzami dożynek powiatu tarnowskiego: „(…) Chcemy łączyć tradycję wiernie kultywowaną w ciągu pokoleń oraz naszych pradziadów i docierać z tym przekazem do ludzi młodych(…)”– powiedział Wójt Gminy Grzegorz Gotfryd, udzielając wywiadu jednej z gazet.

Przygotowanie całego wydarzenia stanowiło duże wyzwanie organizacyjne i logistyczne. Aby wszystko przebiegło zgodnie z planem, zostały zaangażowane wszystkie jednostki i służby gminne. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął sam Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa. Podczas wydarzenia konferansjerzy kilkakrotnie wymieniali wielu sponsorów i darczyńców, których wsparcie umożliwiło dobrą organizację XVIII Dożynek Powiatu Tarnowskiego, czyli: Marszałka Województwa Małopolskiego – Jacka Krupę, firmę Bruk Bet – Nieciecza, Grupę Azoty SA – Tarnów, Zakłady Mechaniczne „Tarnów” SA, Małopolską Izbę Rolniczą, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, firmę REM-BUD z Czermnej, firmę PLOMBER z Szerzyn, firmę ROAD SYSTEMS S.C. ze Skrzyszowa , jak również firmę Ubezpieczeniową ACJUSZ z Szerzyn. Za wsparcie wszystkim serdecznie dziękujemy.

Zainteresowani m. in. mogli skosztować tradycyjnych potraw, jak również węgierskich
i francuskich, posłuchać dobrej muzyki i zobaczyć gminę w nowej odsłonie, po wielu zmianach.

Podczas święta nie zabrakło wielu gości, którzy przybyli aby móc wspólnie cieszyć się z rolnikami
i mieszkańcami gminy pożniwnym czasem. Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach przygotowało program. Wystąpiła w nim m. in. Orkiestra Dęta OSP Szerzyny wraz z mażoretkami „Rosa” działającymi przy Domu Kultury w Szerzynach oraz zaprezentowano tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu mieszkańców gminy Szerzyny, przy akompaniamencie kapel z Ołpin i z Szerzyn, na scenie zagrał zespół Small Cafe.

Na dożynkach odbył się kolejny raz konkurs wieńca dożynkowego. Do Szerzyn, czyli najmłodszej i najodleglejszej gminy powiatu tarnowskiego, przyjechały delegacje rolników z całego powiatu tarnowskiego z dożynkowymi dziełami sztuki. W kategorii wieńca tradycyjnego pierwsze miejsce jury przyznało grupie wieńcowej z Ołpin z gminy Szerzyny. Kolejne miejsca zdobyła delegacja z Uniszowej gm. Ryglice oraz reprezentacja gminy Rzepiennik Strzyżewski z Olszyn. W kategorii wieńca współczesnego za najpiękniejszy wieniec uznano dzieło z Poręby Radlnej gm. Tarnów. Będzie on uczestniczył w dożynkowym konkursie Małopolski. Kolejne miejsca przyznano dla prac z gminy Pleśna i Wietrzychowice. W czasie dożynek powiatowych ogłoszono wyniki konkursu na Najlepszego Sołtysa Powiatu Tarnowskiego. Wyróżnieni zostali następujący samorządowcy: Roman Gabryel z Ołpin gm. Szerzyny, Andrzej Marcinek z Lubczy gm. Ryglice, Stanisław Starostka z Łękawicy gm. Skrzyszów, Kazimierz Baran z Lubaszowej i Grażyna Czop z Kielanowic gm. Tuchów oraz Adam Nitsch, Krzysztof Prusak, Józef Frańczak, Jolanta Rutka, Stanisław Ptak, Marek Wiatr, Józef Sikoń, Andrzej Malik, Anna Nowak, Stanisława Kleszczyk i Marian Woźny. Najdalsi goście przyjechali do nas z Francji i z Węgier! Wśród przybyłych władz nie zabrakło Parlamentarzystów Ziemi Tarnowskiej, Posłów, przedstawicieli władz samorządowych województwa małopolskiego, Radnych Powiatu Tarnowskiego, swoją modlitwą otoczyły nas władze Kościelne i duchowieństwo na czele z księdzem Biskupem Leszkiem Leszkiewiczem. Zobaczyć można było również Wójtów i Burmistrzów Miast i Gmin Powiatu Tarnowskiego oraz przedstawicieli Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Straży Więziennej, Wojewódzkiej Komendy Uzupełnień w Tarnowie oraz Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie. Byli z nami przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz dyrektorzy jednostek organizacyjnych Powiatu Tarnowskiego i gminy Szerzyny, nauczyciele, liczne grono przedsiębiorców oraz sołtysów z terenu całego Powiatu. Lokalna publiczność również nie zawiodła. Zaznaczyć trzeba, że podczas koncertu gwiazdy wieczoru Łukasza Zagrobelnego bawiło się blisko trzy tys. osób! Bezapelacyjnie, jest to rekordowy wynik, z którego gmina może być dumna!

W przyszłym roku centrum i stolicą powiatu będzie Gromnik, gdzie rolnicy będą dziękować Bogu za dar chleba: tego powszedniego krzepiącego ciało oraz Eucharystycznego.

Pozostaje życzyć wszystkim mieszkańcom gminy oraz całego powiatu, aby w naszej społecznej Ojczyźnie nikomu nie zabrakło chleba.

Polecane strony
http://www.dziennikustaw.gov.pl/
http://www.monitorpolski.gov.pl/
https://www.malopolska.pl/
http://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/#/actbymonths
www.mikroporady.pl
https://www.wfos.krakow.pl/
logo

Gmina Szerzyny

Oficjalny gminny serwis internetowy Gminy Szerzyny

Kontakt

Adres: Szerzyny 521, Szerzyny
Telefon: 146517300
Telefon: (14) 651-72-99
E-mail: szerzyny@szerzyny.pl
NIP: 9930337193
REGON: 851661211

Godziny pracy

Poniedziałek: 7:30 - 17:00
Wtorek: 7:30 - 15:30
Środa: 7:30 - 15:30
Czwartek: 7:30 - 15:30
Piątek: 7:30 - 14:00