Święto Darów Ziemi w Gminie Szerzyny 2020
Święto Darów Ziemi w Gminie Szerzyny to uroczystość, która dzięki zaangażowaniu władz samorządu lokalnego i wojewódzkiego, przybrała charakter cykliczny. To właśnie w tym dniu czyli 16 sierpnia 2020 r. mieszkańcy i Rolnicy zgromadzili się się by jak tradycja z dawien dawna każe, podziękować Bogu za pomyślne zbiory i plon.
Należy podkreślić że po raz kolejny niniejsze przedsięwzięcie na wniosek Wójta Gminy Szerzyny przy współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich „Marysieńki” zostało wsparte finansowo przez Województwo Małopolskie kwotą 10 000 zł, w ramach konkursu mecenat Małopolski.
Wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji rolników podczas której poświęcone zostały wieńce dożynkowe przygotowane przez delegację. Nieodłącznym elementem wydarzenia był fakt, że właśnie w tym dniu Rolnicy zgromadzili się jako wspólnota, by na ręce Grzegorza Gotfryda ofiarować chleb. Chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia.
Tej pięknej tradycji nie mogło zabraknąć również w Żurowej!
Ponadto odbyła się części artystyczna, a podczas niej prezentacja staropolskiego obrzędu dożynkowego. Stałym elementem niniejszego przedsięwzięcia jest również wręczenie podziękowań dla wyróżnionych rolników z miejscowości gdzie odbywają się Dożynki. Tym razem Wójt nagrodził pamiątkowymi ryngrafami 6 małżeństw, które uprawiają gospodarstwa rolne, co stanowiło symbol szacunku dla ich pracy i poświęcenia.
Obok chleba, wieniec stał się naocznym symbolem przedsięwzięcia! Piękny zwyczaj wyplatania wieńców zachował się do dzisiaj w gminie Szerzyny nie tracąc nic na swej aktualności! Wieniec jest dla mieszkańców gminy Szerzyny wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, stąd też dbałość o to by prezentował się okazale. W tym roku podziwiano 8 wieńców. Niestety z przyczyn związanych z trwającą pandemią nie odbył się cykliczny konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.
Kolejnym elementem wydarzenia było przekazanie dla delegacji wieńcowych symbolicznych czeków i nagród w podziękowaniu za przygotowanie pięknych wieńców dożynkowych i ich prezentacji.
Dzięki życzliwości Pana Witolda Kozłowskiego Marszałka Województwa Małopolskiego, projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.