
Regionalna Biesiada z Kapelami i Grupami Śpiewaczymi pod hasłem: „Spędź czas rodzinnie!” – zadanie profilaktyczne
W niedzielę 19 września w Czermnej odbyła się Regionalna Biesiada z Kapelami i Grupami Śpiewaczymi pod hasłem: „Spędź czas rodzinnie!”.
W czasie wydarzenia na scenie wystąpiło 6 zespołów ludowych i kapel folklorystycznych z terenu Gminy Szerzyny oraz gmin ościennych: Szerzyn, Ołpin, Jodłowej, Rzepiennika Strzyżewskiego, Ryglic oraz Skołyszyna. Gwiazdą wieczoru był zespół LACHERSI!
Jestem bardzo wdzięczny wszystkim tym, którzy wspólnie z Gminą Szerzyny kultywują tradycję organizacji biesiady w Czermnej, która mam nadzieje już na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń kulturalnych! Serdeczne podziękowania pragnę złożyć na ręce Pani Prezes Agnieszki Rąpała-Pawluś oraz całego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Czermna „Czermianie” za nieocenioną pracę, zaangażowanie i chęć pielęgnowania folklorystycznych i ludowych tradycji! Dziękuję także OSP Czermna za pomoc logistyczną podczas przedsięwzięcia i chęć współpracy oraz wszystkim pracownikom GCKiCz! Podczas biesiady KGW Czermna podjęło się także trudu organizacji Festynu. Dziękuję za wkład pracy! – dziękuje Grzegorz Gotfryd Wójt Gminy Szerzyny.
Podczas wydarzenia każdy z uczestników mógł skosztować regionalnych produktów, które przygotowane zostały przez stowarzyszenie dla wszystkich uczestników przedsięwzięcia plenerowego w Czermnej. Warto nadmienić, ze każdy z uczestników mógł wziąć udział w konkursie z nagrodami podczas prelekcji profilaktycznej.
Zadaniem profilaktycznego wydarzenia w Czermnej było:
- przeciwdziałanie uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży,
- edukowanie dzieci i młodzieży (uświadamianie ich) co do negatywnych skutków związanych z uzależnieniami internetowymi,
- promocja aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego wspólnie z rodziną,
- rozwój zainteresowań i krzewienie tradycji ludowych,
- zwrócenie uwagi młodych ludzi różne oblicza używania nowych technologii i social mediów, a także na pojawiające się coraz częściej problemy z obszaru zdrowia psychicznego wynikające z nadużywania technologii takich jak komputery, smartfony sieć internetowa, social media,
- uświadomienie uczestnikom, że za niewątpliwie dobrymi i przydatnymi wynalazkami jakim są Internet czy komputery, sposoby w jaki korzystanie z nich może stać się zagrażające dla zdrowia, szczególnie psychicznego, w jaki sposób można się uzależnić, a także, a nawet przede wszystkim, jak się chronić.
(fot. Mateusz Niemczura)